Mela Muter:

gorączka życia

Autor:
Karolina Prewęcka
Wydawca:
Wydawnictwo Fabuła Fraza (2019)
ISBN:
978-83-654-1143-3
Autotagi:
biografie
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka

Recenzent lokalnego, ale ważnego pisma La Veu de Catalunya zaliczył Muter do malarek rosyjskich mieszkających w Paryżu. Zareagowała natychmiast listem do redakcji pełnym pasji i z edukacyjnym pazurem: "Jestem Polką, urodziłam się w Warszawie, dawnej stolicy Polski, a moi rodzice także byli Polakami. Pomiędzy moim krajem a Rosją jest co najmniej taka różnica, jak pomiędzy Włochami a Portugalią. Polska, podzielona między Rosję, Niemcy i Austrię, mimo utraty politycznej niezależności, nie zrzekła się swojej tożsamości narodowej. Nieustająco zachowuje wolność ducha i pozostaje tym, czym zawsze była: jednym z najbogatszych ognisk zachodniej cywilizacji. Lata międzywojenne Staffowie spędzili w Warszawie. I tam Muter widziała go po rozstaniu pierwszy i - jak się okazało - ostatni raz W życiu. W 1923 roku, podczas jakiegoś przyjęcia. On przyszedł z żoną, otoczył go tłum wielbicielek. Mela nie podeszła do Leopolda. On najprawdopodobniej nawet jej nie dostrzegł. Przyznała po latach, że wraz z koniecznością rozstania z poetą "umarły jej senne marzenia". Uwagę widza przyciągają oczy bohaterów Muter. Często ledwo zarysowane. Mówiła: "W sztuce trzeba być małomównym, nie należy przedstawiać wszystkich szczegółów, a koncentrować się jedynie na rzeczach istotnych (...). To, co fascynuje na przy- kład u Rembrandta, to właśnie to, że wszystkie drugorzędne szczegóły pozostają świadomie w cieniu, aby najistotniejsze mogły skupić na sobie najwięcej światła". Była więc w malarstwie, także portretowym, powściągliwa. Zostawiała przestrzeń, niedopowiedzenie, tajemnicę.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo