Chłopcy z Placu Broni

Tytuł oryginalny:
Pál utcai fiúk
Autor:
Ferenc Molnár (1878-1952)
Tłumaczenie:
Tadeusz Olszański (1929-2023)
Janina Mortkowiczowa (1875-1960)
Ilustracje:
Maria Orłowska-Gabryś (1925-1988)
Leonia Janecka (1909-2003)
Wyd. w latach:
1945 - 20011
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
4.8 (4 głosy)

„Chłopcy z Placu Broni” to niewątpliwie najpopularniejsza książka w dorobku Ferenca Molnára, węgierskiego pisarza o żydowskich korzeniach. Premiera tej znanej powieści młodzieżowej miała miejsce w 1907 roku, w Polsce natomiast po raz pierwszy ukazała się sześć lat później. Wiosna, końcówka lat 80. XIX wieku, stolica Węgier - Budapeszt. To właśnie tutaj ścierają się dwie skonfliktowane grupy chłopców, którzy roszczą sobie prawo do zajęcia placu. Pierwsza z nich to tytułowi Chłopcy z Placu Broni - dotychczasowi „posiadacze” oraz „obrońcy” spornego terenu. Druga natomiast to Czerwone Koszule, których przedstawiciele poszukują odpowiedniego miejsca do gry w palanta. Głównym bohaterem powieści jest Ernest Nemeczek. Ten wątłej postury chłopiec był najmniej poważanym członkiem swojej grupy - Chłopców z Placu Broni. Jak dowodzi fabuła, brak uznania dla Nemeczka ze strony kolegów był skrajnie niesprawiedliwy, ponieważ to właśnie on nie wahał się poświęcić zdrowia i życia w heroicznej walce o plac, czyli namiastkę małej ojczyzny dla chłopców w jego wieku. „Chłopcy z Placu Broni” to wzruszająca opowieść o przyjaźni, zdradzie, odwadze oraz niezwykłej lojalności. Badacze literatury upatrują w niej nawiązań do idei nacjonalistycznych, które we współczesnych Ferencowi Molnárowi czasach, przeżywały prawdziwy rozkwit. Niektórzy interpretatorzy zauważają w „Chłopcach z Placu Broni” również ponure, acz słuszne przeczucia autora dotyczące zbliżającej się I wojny światowej, która wybuchła niecałe dziesięć lat po ukazaniu się powieści.
Więcej...
Forum
Forum jest puste.

Szukaj na forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych wątków na tym forum.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo