Niezwykłe przyjaźnie w świecie roślin i zwierząt

Autor:
Emilia Dziubak
Ilustracje:
Emilia Dziubak
Wydawca:
Wydawnictwo Nasza Księgarnia (2018)
ISBN:
978-83-10-13072-3
Autotagi:
druk
ikonografia
książki
publikacje popularnonaukowe
5.0

Kotu Homerowi brakuje prawdziwego przyjaciela… Postanawia wyruszyć w świat w jego poszukiwaniu. Najpierw musi się jednak zastanowić, co w przyjaźni jest dla niego najważniejsze. Czy opiekowanie się sobą nawzajem, czy bezinteresowność i pełne oddanie, a może wierność? W swej podróży pozna niezwykłe pary: mrówki i mszyce, rybę podnawkę i rekina, sikorę i drozda, koźlarza babkę i brzozę, zawisaka powojowca i floksa oraz wiele innych stworzeń. Czy znajdzie bratnią duszę? Emilia Dziubak w piękny sposób łączy opowieść o przyjaźni z ciekawostkami z życia zwierząt i roślin. [nota wydawcy].
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Pewnego dnia bohater książki – kot Homer – wraca do swojego domu. To, co tam zastaje, wzbudza w nim ogromną złość. Pozostałe kocięta zjadły jego porcję, zajęły posłanko. Jakby tego było mało, w kuwecie zostawiły niewyobrażalne pokłady brudu. Dotknięty do głębi futrzak czuje się znieważony. W zaistniałej sytuacji nie widzi dla siebie miejsca w dotychczasowym domu. Wyrusza na poszukiwania nowego lokum i przyjaciela, który rzecz jasna będzie uwielbiał Homera ponad wszystko. A my, czytelnicy, podążamy za nim do niezwykłego świata roślin i zwierząt, aby przyjrzeć się wszelkim rodzajom przyjaźni. • Podążając za narratorem poznajemy zależności istniejące w faunie i florze całegoświata. Dowiemy się, jak wygląda np. przyjaźń opiekuńcza. Znajdziemy ją w relacji mrówek troszczących się o mszyce w zamian za produkowaną przez nie słodką wydzielinę (spadź). Poznamy typ nieświadomego przyjaciela, czego świetnym przykładem jest żuk gnojowy, wykorzystujący odchody łosia do budowania gniazd dla potomstwa i do… jedzenia. Dopełnieniem powyższych i wielu innych ciekawostek są wspaniałe ilustracje Emilii Dziubak. To już kolejny popis jej artystycznej precyzji i kunsztu. Sama autorka w jednym z wywiadów mówi: *Dorosły może czytać z dzieckiem książkę przez rok, znać ją na pamięć, ale nie zauważy, że mucha ma jedną nóżkę za mało. Dzieci widzą wszystko. Przyglądają się głębiej rzeczywistości. • Jak potoczyły się losy osamotnionego Homera, czy podjęta przez niego wyprawa przyniosła oczekiwane efekty? Czego nauczył się nasz nazbyt obrażalski kotek? Koniecznie sprawdźcie sami. • Dorota Bojeczko • Biblioteka Kraków
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo