Pewnego rodzaju miłość

Tytuł oryginalny:
Een soort van liefde
Autor:
Alicja Gęścińska
Tłumacz:
Małgorzata Woźniak-Diederen
Wyd. w latach:
2016 - 2017
Wydane w seriach:
Don Kichot i Sancho Pansa
ISBN:
978-83-280-4758-7, 978-83-280-4949-9
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści
proza
Więcej informacji...

Trzy kobiety oraz jeden mężczyzna. Z każdą z nich łączy go „pewien rodzaj miłości”.Przepleciona cytatami, niecodzienna opowieść o codzienności i o miłości, która jest jak życie – tyle, że dłuższa. Historia trzech kobiet kochających jednego mężczyznę – męża, profesora i ojca. Alicja Gęścińska opisuje wydarzenia przedstawione z punktu widzenia córki Elżbiety oraz kochanki Anny. Elżbieta zmagająca się z własnymi uczuciami po śmierci ojca, uwielbianego przez studentów profesora uniwersyteckiego i Anna, belgijska studentka na stypendium w Stanach Zjednoczonych. Anna opowiada o swojej młodości, o zwariowanym studenckim życiu, którego, jako studentka, nie unikała. Uwikłana w intymną przyjaźń z Bernardem, trafia do elitarnego międzyuniwersyteckiego stowarzyszenia Exiles, przewodzonego przez profesora Raymonda Vernona. Profesor okazuje się charyzmatycznym i pełnym życiowej mądrości uczonym oraz niezwykle namiętnym mężczyzną. Opowieść Elżbiety jest próbą poradzenia sobie ze śmiercią ojca i przedmiotami, które po nim zostały, ze wspomnieniami o ojcu i o swoim dzieciństwie, w którym odgrywał znaczącą rolę. Przedstawia też swoją relację z matką – Zuzanną, która nigdy nie wybaczyła swojemu mężowi i usiłuje go nienawidzić, nawet po jego śmierci.Autorka pokazuje mężczyznę oczami kobiet, z których każda kochała go w zupełnie inny sposób. Anna – bezgranicznie, namiętnie, z zachwytem słuchała jego wykładów na temat niemieckiej kultury, muzyki, ale także cytatów wygłaszanych w codziennym życiu. Elżbieta przez wiele lat wspólnego życia buntowała się przeciw doskonałości swojego ojca, jego przyzwyczajeniom i jego mądrościom wypowiadanym przy każdej możliwej okazji. Czy z tych dwóch opowieści można otrzymać portret jednego mężczyzny? Jaki naprawdę był Raymond Vernon?Alicja Gęścińska, urodzona w 1981 r. Warszawie, w 1988 roku przeniosła się wraz z rodziną do Belgii, gdzie w roku 2012 ukończyła z najwyższym wyróżnieniem studia na Uniwersytecie w Gandawie, a następnie obroniła doktorat z filozofii (rozprawa dotycząca wolności i osoby w filozofii Maxa Schelera oraz Karola Wojtyły). „Pewnego rodzaju miłość” jest jej debiutem literackim (2016), chociaż wcześniej opublikowała już esej filozoficzny „Podbój wolności”. Pisała także felietony dla gazet belgijskich. Alicja Gęścińska przez trzy lata mieszkała w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracowała na uniwersytecie Princeton i wykładała filozofię polityczną oraz politykę europejską na wydziale Politologii Amherst College. W 2016 wróciła do Belgii. Obecnie prowadzi dla stacji telewizyjnej CANVAS program filozoficzny Wanderlust, w którym odwiedza w różnych miejscach świata myślicieli, artystów, pisarzy i naukowców, żeby rozmawiać z nimi o życiu, wierze i filozofii.

Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Alicja Gęścińska
Tłumacz:Małgorzata Woźniak-Diederen
Wydawcy:Wydawnictwo W. A. B. - Grupa Wydawnicza Foksal (2017) Legimi (2017) IBUK Libra (2017) Wydawnictwo WAB (2016-2017) Grupa Wydawnicza Foksal
Serie wydawnicze:Don Kichot i Sancho Pansa
ISBN:978-83-280-4758-7 978-83-280-4949-9
Autotagi:beletrystyka dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 9 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo